Ciekawostki żywieniowe #4 - pokrzywa

1/03/2014

źródło
Zajęłam się ostatnio różnymi innymi rzeczami na blogu, aż zapomniałam o swojej serii o ciekawostkach żywieniowych. Czas do niej powrócić. Mój brzuch ma swoje lepsze i gorsze dni. Na ogół pod koniec dnia już nie jest tak płaski jak z rana. Poczytałam o tym, popytałam i doszłam do tego, że muszą to być wzdęcia. Ich przyczyna może być przeróżna, jednak obserwując swoje ciało, myślę, że u mnie jest to spowodowane zbyt dużym gromadzeniem wody przez organizm. Wprowadziłam kilka zmian, by zniwelować choć trochę ten problem, m.in. przestałam pić od razu po posiłku, staram się odczekiwać z 30 minut, nie opijam się, nie piję dużymi łykami oraz postanowiłam pić herbatę z pokrzywy, która poza tym, że reguluje poziom wody w organizmie, ma również wiele innych właściwości.

Pokrzywa znana jest już od wieków. Szczególnie na wsiach często była wykorzystywana ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Kiedyś gotowano z niej zupę, dziś częściej pije się ją w postaci herbaty. Zawiera makro- i mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, żelazo, potas; witaminy: A, K, B2, C; związki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwasy organiczne, serotoninę, sole mineralne. 
Może się wydawać, że pewnie okropnie smakuje. Przyznam, że ma dość specyficzny smak, jednak mnie osobiście bardzo smakuje. Lubię przeróżne herbatki ziołowe. Poza tym do wszystkiego można się przyzwyczaić, szczególnie ze względu na dużą ilość korzyści płynących z picia pokrzywy. 
Powinno się ją parzyć przez przynajmniej 10-15 minut pod przykryciem. Dzięki temu robi się mocniejsza i zwiększa swoje dobroczynne działanie. 

Zanim wymienię Wam wszystkie te wspaniałe właściwości, musicie wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania co do jej picia. Nie powinno się przyjmować pokrzywy pod żadną postacią w przypadku cyst, nowotworu macicy, krwotoków spowodowanych polipami oraz innych chorób leczonych chirurgicznie. Pokrzywę stosuję się w leczeniu nerek, jednak w tym przypadku koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem. Nie należy jej łączyć z lekami przeciwcukrzycowymi, ponieważ wzmacniają ich efekt. Nie zaleca się również stosowania pokrzywy w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie ma żadnych konkretnych danych o jej wpływie na rozwój płodu i noworodka. 


Działanie pokrzywy:

  • poprawia stan cery, paznokci i włosów
  • oczyszcza organizm z toksyn 
  • działa moczopędnie 
  • reguluje poziom wody w organizmie
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • ma działanie przeciwalergiczne i oczyszczające zatoki
  • obniża poziom cukru we krwi
  • przeciwdziała niedokrwistości, anemii i słabemu krzepnięciu krwi
  • zapobiega tworzenia się piasku nerkowego
  • wykorzystywana jest podczas leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych
  • wspomaga trawienie
  • zapobiega wrzodom żołądka i jelit
  • przeciwdziała schorzeniom wątroby, dróg żółciowych oraz chorobom śledziony
  • łagodzi obrzęki i skurcze oraz zapalenia nerwów kończyn
  • ma działanie przeciwgrzybiczne
źródło: www.naturaherbaty.pl

Pokrzywa ma naprawdę wiele zdrowotnych właściwości. Piłam ją ostatnio po raz pierwszy i już poczułam jej działanie. Od godziny po jej wypiciu, byłam w łazience 3 razy, gdzie normalnie byłabym z raz albo w ogóle. Zatem z pewnością działa moczopędnie. Więcej będę mogła Wam powiedzieć po dłuższym czasie jej regularnego stosowania. Jeżeli nie istnieją w Waszym przypadku żadne przeciwwskazania co do przyjmowania pokrzywy, spróbujcie koniecznie. Spróbować nigdy nie zaszkodzi, a efekty mogą być świetne. 


Stosujecie pokrzywę w jakiejś postaci?


Zapraszam na facebooka: facebook.com/nebeskaa

17 komentarze

  1. Zalet to ona sporo ma, a ja nigdy jej nie piłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiedziałam że pokrzywa jest bardzo dobra,ale o kilku jej właściwościach nie wiedziałam:)

    Chyba zakupię herbatkę z pokrzywy a kiedy będzie dostępna zaparzę świeżą:)

    OdpowiedzUsuń
  3. pokrzywa też jest stosowana w leczeniu nowotworów w medycynie niekonwencjonalnej.
    Piłam pokrzywę by poprawić stan włosów jednak moje jelita jakoś źle znosiły pokrzywę (mam zespol jelita drażliwego) i miałam bóle, a dziwne bo przy takich przypadłościach wskazane jest jej stosowanie

    OdpowiedzUsuń
  4. Piłam pokrzywę (ze skrzypem) ze względu na włosy, ale brakło mi cierpliwości na utrzymanie regularności kuracji. Ale widząc jej wszystkie zalety, mam ochotę powrócić do niej :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nieźle, nieźle z tą pokrzywą. Nie stosowałam jej nigdy, ale spróbować można tym bardziej, że ma tyyyle właściwości a mnie mocne paznokcie się przydadzą.
    Także spieszę po herbatkę, bo z zupą to chyba poczekam... ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam herbatke z pokrzywy;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Cenię ją za smak i cudowne właściwości oczyszczające organizm z toksyn.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie wiedziałam, że jest aż tak wartościowa :) Chyba też zacznę ją pić :)

    OdpowiedzUsuń
  9. W życiu bym nie powiedział, że pokrzywa poza "poparzeniem" może nam coś zafundować :-)
    Ciekawa sprawa.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Czytając ten post popijałam sobie właśnie pokrzywę (razem ze skrzypem i bratkiem:) ). Lubie te ziółka nie od dziś, jednak bardziej od pozbycia się wody z organizmu zależy mi na polepszeniu kondycji włosów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nigdy nie piłam pokrzywy. Chyba muszę to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  12. piję pokrzywę, na moje włosy i paznokcie działa rewelacyjnie, polecam z czystym sumieniem :)
    a smak nie jest zły, szybko się przyzwyczaiłam. smakuje mi nawet bardziej gdy wcisnę trochę cytryny :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Już dawno miałam zamiar pić pokrzywę, ale tym postem namówiłaś mnie w końcu na faktyczny start :) Jutro lecę do sklepu i wypróbuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie piłam, ale chętnie spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  15. Pokrzywa jest świetna, zwłaszcza jak jest własnoręcznie zebrana i ususzona :) Genialna na cere, teraz rzadko kiedy mi coś wyskakuje :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo lubię herbatę z pokrzywy, świetnie oczyszcza! Buziaki :*

    OdpowiedzUsuń
  17. Piłam i chyba znowu zacznę pić ze względu na stan swojej cery .
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

FACEBOOK

Obserwatorzy