BMI to nie wszystko!

12/31/2013

źródło
Waga nie jest dobrym wyznacznikiem. Nie uwzględnia ona wielu aspektów, jak np. zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Dwie osoby ważące tyle samo, ale mające zupełnie inną zawartość tłuszczu i mięśni w organizmie, będą wyglądać zupełnie inaczej. Do oceny masy ciała służy BMI, który obliczany jest na podstawie masy ciała i wzrostu. Jak wspomniałam wcześniej, taki wskaźnik nie bierze pod uwagę istotnych rzeczy. Zatem kulturysta zostanie sklasyfikowany jako osoba z nadwagą mimo znikomej ilości tkanki tłuszczowej. Dlatego, aby sprawdzić, czy jest się zdrowo szczupłym, należy wykonać proste pomiary i obliczenia. Zmierz obwód bioder i obwód talii. Podziel obwód talii przez obwód bioder, a otrzymasz wskaźnik WHR. Jeśli wynosi on poniżej 0,8, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak przekracza tę wartość, trzeba wziąć się za siebie. 

Jak wygląda tłusty chudzielec? Prezentuje się szczupło w ubraniu, jednak, gdy się rozbierze, widać galaretowate ciało. Przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach talii i bioder oraz słabe umięśnienie ciała. Są to osoby niezdrowo szczupłe. Należy wiedzieć o tym, że wzrost obwodu bioder i talii zwiększa ryzyko chorób sercowych. Osoby chorujące na cukrzycę są jeszcze bardziej narażone na jej skutki. Podwyższona wartość WHR stanowi czynnik ryzyka tzw. nagłej śmierci sercowej. Osoby z prawidłowym BMI, ale podwyższonym WHR, to grupa zagrożona śmiercią z przyczyn zdrowotnych. Ryzyko to jest 2,75 raza większe niż w przypadku osób z prawidłowym BMI i WHR. Pamiętaj zatem o tym, że prawidłowa wartość BMI wcale nie świadczy o tym, że wszystko jest w porządku. 
źródło

Sylwetki kobiet sklasyfikowano wg zawartości tłuszczu w masie ciała: u kobiety sportowca stanowi on 14-20%, sylwetka fitness czyli zdrowo szczupła to zawartość w zakresie 21-24%, przy przeciętnej sylwetce tłuszcz stanowi 25-31%, sylwetkę otyłą stwierdza się przy zawartości ponad 33%. Procentową zawartość tłuszczu można oszacować za pomocą specjalnej wagi, którą dysponują dietetycy i niektóre kluby fitness. Oceny tej można również dokonać przy użyciu kalkulatorów dostępnych w sieci. Tłuszcz brzuszny u kobiet jest wyjątkowo groźny, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i kamieni żółciowych, a u obu płci cukrzycy typu 2 i chorób serca. 

Sprawdź zatem zarówno swój wskaźnik BMI jak i WHR. Jeżeli okazało się, że jesteś tłustym chudzielcem, weź się za siebie! Zmień dietę i zacznij ćwiczyć! Pamiętaj, że nie istnieje żadna dieta cud. Na piękne ciało trzeba ciężko pracować, ale wierz mi, warto! Pamiętaj również o zdrowym śnie i walce ze stresem, które są bardzo istotne przy pozbywaniu się tłuszczu brzusznego. 
źródło: magazyn Shape 05/2012

źródło

Ze względu na zbliżający się wielkimi krokami Nowy Rok, chciałabym Wam życzyć wszystkiego najlepszego w 2014 roku, wielu sukcesów, spełnionych marzeń, radości oraz silnej woli 
w realizacji swoich celów! 
 
Wiele z Was publikuje swoje postanowienia noworoczne. U mnie taki post się nie pojawi, bo po prostu ich nie mam ;) Wszystko, co chcę zrobić, realizuję na bieżąco. Nie czekam z tym do Nowego Roku czy poniedziałku :) 

Mam dla Was również kolejny prezent od Zuzki - noworoczny ZWOW :) Jeden z moich ulubionych! 

 
Zapraszam na facebooka: facebook.com/nebeskaa

7 komentarze

 1. Ja przez wiele lat borykałam się z anoreksją i mój poziom tkanki tłuszczowej nie przekraczał 14%, waga też ma na niego ogromny wpływ. Szczególnie jeśli jest skrajnie niska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skład ciała to najlepszy wyznacznik. Kiedyś, mimo że wg BMI miałam niedowagę, mogłam na brzuchu złapać całkiem sporą fałdkę. Teraz ważąc 58kg wyglądam lepiej niż przy 52:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze przejmowałam się tylko wagą, ale teraz zaczęłam się mierzyć i czuje się o wiele lepiej. Nawet muszę powiedzieć tak jak koleżanka u góry,że wyglądam o wiele lepiej niż wtedy kiedy ważyłam mniej :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację,trzeba obserwować siebie,to najlepszy wyznacznik:)

  Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku:) :*

  OdpowiedzUsuń
 5. eh, njestem tłustym grubasem ;p tłuszcz 32%
  ale..biorę się za siebie! liczę na troszkę wsparcia :))
  Najlepszego w Nowym Roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. zdecydowanie waga nie jest dobrym wyznacznikiem

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sugeruję się wagą,ale co miesiąc robię pomiar na siłowni %tk.tłuszczowej i masy ciała :) Teraz chcę spalić "świąteczny" tłuszczyk i rozwinąć mase mięśniową :)
  P.S. Dodaję do obserwowanych i ulubionych :))

  OdpowiedzUsuń

Instagram

FACEBOOK

Obserwatorzy