Podejmij wyzwanie i rzuć palenie!

12/21/2014

Zostałam nominowana przez Magdę BodyAttack do zabawy, w której na blogu wymienię zasady z europejskiego kodeksu walki z rakiem, do których się stosuję. Bardzo się ucieszyłam i od razu wiedziałam, że chętnie wezmę w tym udział. Niestety coraz więcej osób umiera na nowotwory, a palenie papierosów jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet w Polsce. To, że tytoń jest niezwykle szkodliwy, na pewno wiecie. Korzyści płynących z rzucenia tego okropnego nałogu jest mnóstwo. Kilka z nich świetnie przedstawia poniższa infografika. 

źródło
Zasady z kodeksu, które są przeze mnie stosowane: (więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl).

1. Nie pal - do tego oczywiście się stosuję. Nigdy w życiu nie miałam w ustach papierosa i nie mam najmniejszego zamiaru. One po prostu mnie brzydzą, a zapach niezwykle mi przeszkadza. W mojej rodzinie większość osób pali. Domownicy wszyscy. Niestety nie udaje mi się ich przekonać do rzucenia tego nałogu, bo twierdzą, że się nie da... Nadal będę próbować. Może w końcu mi się uda. 

2. Wystrzegaj się otyłości - jak sami dobrze wiecie, tego bardzo się wystrzegam. Wzięłam się za siebie i zmianę swoich nawyków, zanim jeszcze było za późno. To jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam w swoim życiu.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo - no może nie codziennie, ale 5x w tygodniu ;) Niemniej jednak aktywność fizyczna na stałe zagościła w moim życiu i absolutnie nigdy nie mam zamiaru z niej rezygnować. Stało się to moją pasją, której nie sposób zaprzestać.

4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców - staram się codziennie jeść warzywa i owoce i na ogół mi się to udaje. Nie mam z tym problemu, bo prostu bardzo je lubię, a obiadu bez warzyw sobie nie wyobrażam.

5. Ogranicz spożycie alkoholu - zdarza mi się okazjonalnie. Niezwykle rzadko, może parę razy do roku. Nie czuję potrzeby picia częściej, czy na każdym spotkaniu towarzyskim. Wolę wybrać wówczas kawę albo herbatę.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce - z tym zero problemów. Zawsze unikam, bo nie lubię słońca, a na dodatek mam uczulenie i wyskakują mi czerwone plamy, jak trochę więcej czasu spędzę na słońcu. Bez kremu z filtrem nie mogę się ruszyć z domu w słoneczny dzień.

7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze - również przestrzegam i trzymam się jak najdalej. 

Jak widać, przestrzegam praktycznie każdej zasady kodeksu. Cieszę się z tego niezmiernie, ponieważ choroby nowotworowe to coś naprawdę okropnego. Jeżeli palicie - rzućcie to w cholerę! Nie warto niszczyć swojego zdrowia, ani swoich bliskich. Uważacie, że się nie da? Pewnie, że się da! Jest wiele osób, które rzuciły ten nałóg po paleniu przez wiele lat. Musicie tylko uwierzyć w to, że się da i naprawdę tego chcieć. Zróbcie sobie nawet listę za i przeciw. Wierzcie mi, nie będzie niczego przeciw rzuceniu palenia. A jeżeli nie palicie, trzymajcie tak dalej! Nie dajcie się nikomu namówić, nie próbujcie. Teraz nie palicie i jestem Wam dobrze, to po co to zmieniać? Nie widzę w tym najmniejszego sensu.
A jeżeli ktoś chciałby również wziąć udział w zabawie, zapraszam. Napiszcie na swoim blogu, facebooku czy gdziekolwiek, jakie zasady z kodeksu walki z rakiem stosujecie. 

12 komentarze

 1. Cieszę się, że ani ja, ani moja rodzina nie ma problemu z tym nałogiem. Ale takie rzeczy trzeba nagłaśniać, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich szkodliwości. I dobrze, że ściśle trzymasz się kodeksu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakoś dalej nie udaje mi się ich zmusić do rzucenia tego okropnego nałogu ;)

   Usuń
 2. świetna sprawa ;) ja rzuciłam palenie 2 lata temu

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli ktoś ma problem to polecam książkę Allen Carr - prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie :) naprawdę warto

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na szczęście nie palę, ale w mojej rodzinie już niestety pojawia się ten szkodliwy nałóg :( Niestety zauważyłam też, że coraz więcej młodzieży zaczyna palić i nie widzi w tym wszystkim nic złego. Dziękuję Ci, że dodałaś ten post, bo wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy i postępuje egoistycznie w stosunku do bliskich i nawet nie ma zamiaru przestać palić. Pozdrawiam wszystkich. Magda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zauważyłam to samo, coraz młodsze dzieci zaczynają palić, jak widzę takiego 12latka z papierosem to mnie trzęsie... co im strzeliło w ogóle w do głowy.. od tak młodych lat się truć

   Usuń
 5. Mam te same odczucia co do palenia i wystawiania się na słońce. Bardzo przydatne rady :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) mam nadzieję, że komuś jeszcze się przydadzą :)

   Usuń
 6. jest jeszcze jeden sposób - zajdź w ciążę :D Świetny blog ! Obserwuję !

  OdpowiedzUsuń

Instagram

FACEBOOK

Obserwatorzy