Kto je śniadania?
7/28/2013
Jest może coś, co chcielibyście o mnie wiedzieć? Mogłabym zrobić jakiś
tag o sobie. Oczywiście mam na myśli rzeczy nie ingerujące zbyt mocno w
moją prywatność. Zastanawiałam się nad tym, ponieważ zawsze lubiłam
wiedzieć coś o osobach, których czytam blogi czy oglądam kanały na
youtube :) Jeżeli zatem znajdą się jakieś pytania, proszę o wysłanie ich
poprzez formularz kontaktowy, by nie spamować tutaj. Wybiorę kilka
najciekawszych i odpowiem na nie. Dajcie znać czy w ogóle podoba Wam się
taki pomysł.
_____________________________________________________________________________________
To, że śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, wie chyba każdy. Ale czy wszyscy wiedzą dlaczego tak jest? Co daje nam regularne spożywanie śniadań? Co powinno się na nie składać? Z czego powinniśmy na pewno zrezygnować? Ile osób wciąż nie jada rano? Przekonacie się, czytając dalej ;)
Zjedzenie śniadania nie zajmuje bardzo dużo czasu, a daje nam wiele korzyści. Powinniśmy je zjeść po przebudzeniu się, a przed wyjściem z domu.
Zdrowe, energetyczne śniadanie powinno dostarczać dużej dawki węglowodanów złożonych, ponieważ łagodnie podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają nam dużo energii na długi czas.
Idealnym źródłem tych węglowodanów jest musli, niesłodzone płatki śniadaniowe oraz pieczywo razowe. Kolejnym składnikiem powinny być produkty dostarczające białka i wapnia, np. jogurt naturalny, kefir, mleko, ser biały.
Rano powinniśmy zrezygnować z ciastek, dosładzanych płatków (np. czekoladowych kuleczek), tłustych wędlin czy słodkich, sztucznych deserów na bazie mleka (która z samym mlekiem za wiele wspólnego nie mają).
Przez żywieniowców za najzdrowsze śniadanie świata uważana jest owsianka. Chodzi o błonnik (beta-glukan) znajdujący się głównie w owsie. Dzięki niemu posiłek pęcznieje w żołądku i przyspiesza uczucie sytości. Muszę przyznać, że od kiedy spróbowałam płatków owsianych, nic innego nie gości już rano na moim stole! Są pyszne :)
Niestety wiele osób wciąż rezygnuje z tego posiłku. Najczęściej słyszę, że nie mają czasu. A przecież przygotowanie kanapki i zjedzenie jej zajmuje naprawdę niewiele czasu! Przez to potem chodzą głodni i kuszą się na jakieś słodkości bądź inne niezdrowe przekąski w ciągu dnia. Wystarczyłoby zjeść porządny posiłek rano, który zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas.
Według badania "Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków" przeprowadzonego w 2010 roku przez Centrum Badań Opinii Społecznej:
- co piąty Polak rezygnuje z codziennego śniadania
- aż 20% osób poniżej 24 roku życia rezygnuje ze śniadania kilka razy w tygodniu
- co szósty uczeń bądź student je śniadania tylko sporadycznie lub w ogóle go nie jada
Pamiętajmy jednak o tym, że śniadanie to podstawa i obowiązkowy posiłek w ciągu dnia. Zwiększa przemianę materii i daje sytość na długi czas. Nie rezygnujmy z niego!
źródło:
- prywatnezdrowie.pl
- cbos.pl
15 komentarze
Tak to prawda, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ja jem zawsze. Nawet jak się bardzo spieszę nigdy nie wyjdę z domu bez śniadania. Mogę nie zjeść obiadu ani kolacji, ale śniadanie to mus :)
OdpowiedzUsuńmam tak samo :D śniadanie to mus, choćbym miała zjeść kanapkę po drodze :)
UsuńW roku akademickim jem zawsze. Nie wyobrażam sobie wyjść z akademika bez śniadania, ale w wakacje bywa różnie, choć zrozumiałam, że muszę również wakacje zjeść porządne śniadanie. Dlatego zazwyczaj jem owsiankę ewentualnie kanapki.
OdpowiedzUsuńw moim przypadku nie ma znaczenia czy są to wakacje czy też rok szkolny, od dziecka kazano mi jeść śniadania, chociażby małą kromeczkę chleba, ale zawsze coś, tak mi zostało i nie potrafię wyjść z domu bez zjedzenia czegoś :)
UsuńJa w roku akademickim śniadania niestety jem rzadko i przeważnie nie są one zbyt zdrowe. Bo trzeba się spieszyć, bo się nie chce... zawsze znajduje się milion wymówek. Ale w wakacje postanowiłam zmienić nawyki żywieniowe i więcej ćwiczyć :) Mam tylko nadzieję, że wytrwam.
Usuńjeżeli się przyłożysz to wytrwasz! trzymam kciuki i życzę powodzenia :) gdy zabraknie motywacji, napisz ;) postaram się dodać Ci trochę sił!
UsuńMoi rodzice nigdy nie jedli śniadań więc przykład szedł z góry.
OdpowiedzUsuńszkoda, zatem sama wyrób sobie nawyk ;) nowe przyzwyczajenia bywają trudne, jednak słyszałam, że po 21 dniach robienia czegoś regularnie wchodzi to w nawyk ;) nie sprawdzałam dokładnie tej teorii na sobie, ale ponoć tak jest :)
UsuńSłyszałam też wersję o 30 dniach, ale kto wie... pewnie zależy to indywidualnie od każdego z nas.
UsuńOd razu po wstaniu z łóżka, jem wypasiona owsiankę:) Po inspiracje zapraszam na swojego blogahttp://siostraelwa.blogspot.com/
OdpowiedzUsuńJa sniadania jem codzienie nie umiem inacze
OdpowiedzUsuńnigdy nie rozumialam jak mozna nie jesc sniadan. ja chyba padlabym od razu z glodu :P
OdpowiedzUsuńmam dokładnie tak samo :D
UsuńOd pewnego czasu zawsze zaczynam dzień od śniadania - zauważam dużą zmianę w moim samopoczuciu.
OdpowiedzUsuńŚniadanie to dobry sposób na poprawienie sobie humoru z rana i dostarczenie energii, by stawiać czoła trudom dnia. Bez niego nie wychodzę z domu!
OdpowiedzUsuń