Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

12/28/2017


Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami! A co za tym idzie, większość z nas zaczyna myśleć o swoich postanowieniach noworocznych. Osobiście na ogół ich nie mam. Staram się rozpocząć realizację swoich planów jak najszybciej się da i w grudniu okazuje się, że na chwilę obecną nic nie zostało! Nie neguję jednak tej tradycji. Uważam, że ta, jak i każda inna okazja jest dobra, by coś zmienić w swoim życiu. 

Po co?

Dla niektórych to idealny czas, aby w nowym roku zrobić coś, co sprawi nam radość, co przybliży nas do osiągnięcia celu, pozwoli spełnić marzenia czy polepszyć swoją sytuację życiową. Dla wielu osób to po prostu idealny czas na zmiany i szansa na nowe życie. Przecież każdy z nas z nadejściem nowego roku stwierdza, że teraz na pewno zrobi to, o czym myślał od dawna.  

Co robimy źle?
Wspaniale jest myśleć o tym, co chcemy zrobić w nadchodzącym roku, jakie plany zrealizować. Niestety postanowienia noworoczne mają to do siebie, że dość często nie udaje nam się zrealizować wielu z nich. Dlaczego tak często nie wychodzi? Nasze cele są zbyt ogólne, jest ich zbyt wiele, niekiedy bywają dla nas po prostu nierealne. Zdarza się również, że z powodu nacisku społeczeństwa, są wymyślone na siłę, bo przecież każdy musi jakieś mieć! A nam tak naprawdę wcale nie zależy na ich realizacji... A może po prostu nie zaplanowaliśmy wszystkiego odpowiednio i teraz rzucamy się na głęboką wodę, nie do końca wiedząc, co mamy zrobić? 

Powodów może być wiele, jednak z moich obserwacji wynika jedna najważniejsza kwestia. Żeby wytrwać w postanowieniach noworocznych, przede wszystkich trzeba je odpowiednio wybrać. Kolejnym krokiem oczywiście jest wytrwałość i konsekwencja w ich realizacji. Jednak bez dobrze obranego celu, nawet samodyscyplina nam nie pomoże. 
Jak wybrać postanowienia noworoczne?

Poświęć czas na ich wybór! 
Nie decyduj o tym na szybko w tramwaju. Usiądź na spokojnie i pozwól sobie na porządne przemyślenie tego, co chciałbyś zrobić w nowym roku. Nie sugeruj się cudzymi postanowieniami. Wejdź w głąb siebie i zastanów się na czym naprawdę Ci zależy. Co jest dla Ciebie ważne i chcesz poświęcić na to czas w 2018 roku?

Zapisz wszystko! 
Miej przed sobą kartkę, telefon czy laptopa i zapisuj każdy pomysł, który wpadnie Ci do głowy. Jeżeli przyszło Ci na myśl, że chciałbyś coś zrobić, zapisz i być może zrób. Nie skupiaj się tylko na niezwykle poważnych celach zawodowych czy prywatnych. Weź pod uwagę również drobne rzeczy, które sprawią Ci przyjemność.

Pamiętaj o konkretach! 
Zapisując swoje cele, odnotuj również szczegóły dotyczące ich realizacji. Nie pisz Będę więcej czytać. Bo ile to więcej? Jak uda Ci się zrealizować ten cel? Nie będzie Cię w międzyczasie frustrować fakt, że nie wiesz czy czytasz odpowiednio dużo? Zapisz konkrety, np. Przeczytam min. 2 książki w miesiącu. Teraz będzie zdecydowanie łatwiej, prawda?

Określ priorytety!
Masz już spis swoich pomysłów? Na pewno byłoby świetnie zrealizować każdy z nich. Jednak weź pod uwagę, że może Ci się to nie udać, co spowoduje niechęć do wykonywania pozostałych. Dlatego określ swoje priorytety. Ze wszystkich rzeczy wybierz te, które uważasz za najważniejsze. Może ułóż swoje cele w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego? Ponumeruj? Lepiej wybrać kilka postanowień niż zarzucać siebie milionem celów do realizacji. 

Pozwól sobie na błędy! 
Weź pod uwagę, że podczas wypełniania swoich zadań, może powinąć Ci się noga. Pozwól sobie na to. Nikt z nas nie jest idealny i każdemu będą zdarzały się jakieś potknięcia. Najważniejsze to pamiętać dlaczego to robisz i wrócić na dobre tory.

Niech Twój cel będzie realny! 
Każdy z nas ma marzenia i zdecydowanie warto dążyć do ich spełnienia, ale zastanów się czy aby na pewno możesz pozwolić sobie na wszystko w nadchodzącym roku? Może przeprowadzka do Nowego Jorku jednak nie jest możliwa do wykonania, bo trzymają Cię jakieś ważne sprawy, zobowiązania? :)

Gdy dobrze zaplanujesz swoje cele na nowy rok, będzie Ci znacznie łatwiej je realizować. Do tego jednak potrzebna będzie Ci odrobina samodyscypliny i wytrwałości. Nie będzie to jednak takie trudne, gdy Twoje postanowienia będą konkretne, realne i będą odzwierciedlały dokładnie to, na czym mocno Ci zależy. W końcu chcesz zmienić swoje życie na lepsze, prawda? ;)


A Wy macie postanowienia noworoczne? :)

_______________________________
Znajdziesz mnie również tutaj:
FacebookNebeskaa
Instagramnebeskaaa

10 komentarze

 1. Bardzo lubię przeglądać blogi tego typu, są one dla mnie ogromną inspiracją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla najważniejsze są małe kroczki :) Świetne rady :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku, przy ustalaniu postanowień noworocznych, zaplanowałam comiesięcznie spisywanie tych bieżących planów, z uwzględnieniem marginesu błędu. W tym postanowiłam też nie karać się mentalnie za niepełnienie któregoś z nich. Wymyśliłam za to, że za wykonanie wszystkich miesięcznych działać będę się nagradzać: dobrą książką, drobnym upominkiem, wyjściem do kina :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że mam ale od jakiegoś czasu wyznaczam sobie realne cele, nie obniżam lotów ale sensownie mieć jakieś nowe cele w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie nie za bardzo lubię postanowienia noworoczne, bo ich się po prostu nie trzymam. Wolę zdecydowanie coś sobie postanowić w ciągu roku i wyznaczać sobie krótkoterminowe cele. Kudos dla tych, którzy sobie postanawiają coś na nowy rok i potrafią dążyć do celu.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie najlepiej sprawdza się metoda małych kroków i wierze w nią bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czwarty miesiąc bez papierosa, więc da się...

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny blog. Lubię blogi o takiej tematyce. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

FACEBOOK

Obserwatorzy